שאלות ותשובות

כללי

מה זה בכלל מידברן?


העיר מידברן הינה שיאה של הפעילות השנתית של קהילת מידברן - למשך שבוע, אחת לשנה, במדבר מתאחדים ומקימים ביחד עיר זמנית, שבה כמעט הכל נוצר אך ורק בידי תושביה. העיר הינה גלריית האמנות הגדולה ביותר בישראל. העיר כולה מתוכננת ומקמות בידי תושבי העיר, כשכל משתתף תורם את חלקו, בהתאם לעשרה עקרונות מנחים. קצת היסטוריה - כי למה לא?: בתחילת שנת 2013 הוכרה באופן רשמי הקהילה בישראל על ידי הארגון האם העולמי, הברנינג מן, וכיום מידברן הוא הריג'יונל השני בגודלו מבין 65 קהילות בעולם. להסבר הרבה יותר מפורט לגבי מה זה מידברן, לחצו כאן
עשרה עקרונות? מה זה?


עשרת העקרונות הם קווים מנחים שנכתבו בשנת 2004 ע"י אחד ממייסדי ברנינג מן, לארי הארווי. העקרונות לא נוסחו בכדי לקבוע כיצד להתנהג, אלא לשקף את התרבות והאתוס של הקהילה כפי שהתפתחו באופן אורגני מאז הולדת האירוע הראשון. חשוב מאוד להכיר את עשרת העקרונות לפני שמגיעים למידברן, היות והם ילוו אתכם לאורך כל הדרך, כמעט בכל שאלה שתעלה. להסבר מפורט לגבי עשרת העקרונות, לחצו כאן.
הייתי כבר במלא פסטיבלים בארץ ובעולם, זה אותו דבר?


מידברן הוא לא פסטיבל. היא עיר זמנית שמוקמת על ידי התושבים בה, והם גם קובעים איזה תוכן יהיה בה. אין הפקה שקובעת את התוכן. מה שנביא, זה מה שיהיה(ותתחילו להתרגל למשפט הזה, כי תשמעו אותו הרבה...). במידברן כמו בכל עיר יש מגוון רחב של פעילויות מלבד למסיבות כל מחנה נושא והמתנה שלו לפלאיה.
איפה מידברן מתקיים?


המיקום יפורסם בקרוב, אבל זה יהיה במדבר.
שמעתי שזו הקראחנה הכי גדולה בארץ, והמסיבות מטורפות, זה נכון?


במידברן יש הרבה מעבר למסיבות, המסיבות הן רק חלק מההתרחשויות בעיר. אם הן יהיו מטורפות או לא זה רק המשתתפים יקבעו, אין "הפקה" שמארגנת מסיבות, יש מחנות סאונד, שזו המתנה שלהם לקהילה (גיפט), ואת לגמרי מוזמנת להקים אחד כזה בעצמך, או להצטרף למחנה סאונד קיים.
אבל חשוב לומר שבמידברן יש הרבה מעבר למסיבות... המסיבות הן רק חלק מהעניין - כל אדם מביא את הגיפט שהוא רוצה להעניק לקהילה, ולכן יש פסיפס שלם של אומנות, סדנאות, מאכלים,פעילויות, מוזיקה וכן, גם שקט.
איך מקבלים עדכונים ממידברן?


האתר הרשמי של מידברן דף הפייסבוק של מידברן קבוצת הפייסבוק הרשמית דיבורי מידברן האינסטגרם של מידברן הדוב מעדכן - ניוזלטר של עמותת מידברן (להרשמה לדוב, לקרוא את הדוב הראשון)

תושבי העיר

האם מידברן היא עיר מונגשת?


כן, במידברן פועלת מחלקת הנגשה המדהימה אשר עוזרת לכולם להתגשם ולהיות במידברן. אם יש לך צורך הם שם כדי לעזור לכם לממש אותו צרו איתם קשר fly@midburn.org
אני כבר קרוב לגיל פנסיה. יש לי מה לחפש במידברן?


ברור! מידברן הוא אירוע שמתאים לכל הגילאים, ומכליל בצורה מוחלטת את כולם.
השנה יש אפילו כרטיסים לגיל שלכם תוכלו לקרוא ולמלא טופס בקשה בעמוד הכרטיסים
אבל חשוב להבין שהתנאים הפיזיים במידברן אינם פשוטים, וכל אחד נדרש לבצע עם עצמו את החשיבה האם הגוף שלו ערוך להתמודד עם התנאים, וכמו כן לדאוג לעצמו בכל היבט ספציפי (כגון תרופות או ציוד מיוחד). עם זאת, במקרים בהם נדרש סיוע כלשהו ניתן לפנות למחלקת הנגשה במייל info@midburn.org, ונשמח לסייע ככל הניתן. במידברן פועלת גם מרפאה שבה ניתן לקבל עזרה ראשונה ושרות בידי רופאים וחובשים.
מותר להביא ילדים?


בטח שמותר, המון ברנרים מגיעים עם ילדים למידברן. עם זאת, יש כמה דגשים שחשוב להקפיד עליהם כשמגיעים עם ילדים, תוכלו לקרוא עליהם ממש כאן למטה. מדריך הישרדות למשפחות כל ילד/נער מתחת לגיל 18 חייב בליווי מבוגר. אם אתם מביאים ילד ללא ליווי של שני ההורים תדרשו בשערי העיר להציג טופס הסכמה הורית תוכלו לקרוא הכל אודות כרטיסי ילדים באתר בקרוב יפורסם ברשתו וגם כאן את המדריך לשורד המשפחתי. מומלץ לעקוב
מותר להביא בעל חיים?


לצערנו לא (למעט חיות שירות לנכים - יש כל מיני חיות שירות מאושרות ולכולם מותר להיכנס לאירוע אם הן חיות שירות לנכים, ואנחנו מחויבים לזה על פי החוק)

כרטיסים

אני רוצה לקנות כרטיס, תוכלו לשלוח לי לינק לרכישה?


קיימות מספר דרכים לרכוש כרטיס למידברן, מוזמנים לקרוא ההסבר המפורט לגבי תכנית הכרטוס, ממש כאן חשוב לזכור כי מידברן היא עיר שמוקמת על- ידי המשתתפים שלה מומלץ לקרוא אודות השתתפות יש ביקוש עצום להשתתפות במידברן, וההיצע מוגבל. היינו רוצים שכל מי שרוצה יוכל להגיע אבל המציאות מגבילה אותנו אבל איך אומרים The playa will provide.
כמה זה עולה?


כל שנה תוכנית הכרטוס שונה, ולכן חשוב להתעדכן.
השנה כרטיס למידברן עולה 930 שקלים. בנוסף נדרש לרכוש כרטיס חניה בעלות של 60 שקלים לרכב או 120 שקלים לקראוון.
ממה בנוי המחיר?


מידברן הוא ארגון הדוגל בשקיפות מלאה. תוכלו לקרוא הסבר לגבי אופן קבלת ההחלטה לגבי התמחור בדיוק כאן. בנוסף, לאחר האירוע יפורסם דו"ח שקיפות שיפרט את ההכנסות וההוצאות באופן מלא.
דוחות שקיפות של השנים הקודמות ניתן לראות בעמוד העמותה
באסה, אני לא יכול לעמוד בזה. אז אני לא יכול לבוא?


קיימת הקצאה מסוימת של כרטיסים למעוטי הכנסה. לפרטים נוספים ואופן הגשת הבקשה, לחצו כאן
מה כלול במחיר?


הפקת האירוע מספקת אבטחה במתחם, תאי שירותים ושירותי חירום בסיסיים.
מעבר לזה אתם צריכים לדאוג לכל מה שתזדקקו לו במהלך השבוע (ואם לא ברור לכם למה, תחזרו לעשרת העקרונות ותקראו קצת על הסתמכות עצמית רדיקלית). כמו עקבו אחרי הופעת המדריך הישרדות המעודכן.
אם אני אצטרף למחנה נושא או אמנות או מחלקת הפקה, בטוח יהיה לי כרטיס?


לא, השתתפות אינה שווה לכרטיס. כל מחלקה, מיצב אמנות, ומחנה נושא מקבל מספר של מסויים של הקצאות לרכישת כרטיסים אותם הם מחלקים בין המשתתפים.
יש לי כרטיס אבל אני לא יכול להגיע, מה עושים?


קראו את כל הפרטים לגבי ביטול כרטיס והעברת כרטיסים
ומה עם קורונה?


מידברן תקום בהתאם לחוקי מדינת ישראל ותקנות הקורונה אשר יהיו בזמן הקמת העיר. במידה של ביטול הארוע בעקבות קורונה אנא קראו בתקנון מידברן 2021 סעיף 10

השתתפות

למה אני צריך בכלל להשתתף? הרי אני משלם כסף.


מידברן היא עיר שהתוכן שלה תלוי בכל אחת ואחד מאיתנו - ולכן מה שנביא זה מה שיהיה (הבטחנו לכם שתשמעו את המשפט הזה הרבה :) ) תוכל לקרוא אודות השתתפות ב עמוד השתתפות כל מי שהיה במידברן יעיד כי חווית ההשתתפות משדרגת את השהות בעיר ותורמת רבות לחוית השייכות. אנו מאמינים ששינוי, בין אם בפרט ובין אם בחברה כולה, יכול להתרחש רק דרך מעורבות אישית עמוקה. אנו מממשים הוויה דרך עשייה. כל אחד מוזמן לעבוד. כל אחד מוזמן לשחק. אנו הופכים את העולם לממשי דרך פעולות הפותחות את הלב. עקרון ההשתתפות מעודד את כולנו להיות אקטיביים ולייצר את הדברים שהיינו רוצים לייצר באירוע ובקהילתינו. היתרון הגדול של השתתפות מאפשר לנו ליצר אינטראקציות מסוגים שונים מבלי בכלל שנשים לב או שתכננו אותם. אם לא תעשו השנה בטוח שתעשו שנה הבאה.
אוקיי, אז איך אני יכול להשתתף?


ההשתתפות באירוע אפשרית דרך אחת ממחלקות ההפקה.
רוב המחלקות בשלב זה כבר מאוישות אבל עדיין יש הרשמה למחלקות מסוימות - תוכלו לראות בקולות קוראים המתפרסמים ובעמוד המחלקות.
דרך נוספת היא השתתפות במחנה נושא (קמפ) או אומנות. (פרסומים אודות מחנות ניתן למצוא בעמוד המדור לחיפוש משתתפים ובפרסומים עצמאים בדף הפייסבוק דיבורי מידברן)
אבל מילאתי את הטופס, ואף אחד לא חזר אליי


מחלקות ההפקה לא יחזרו בהכרח לכל מי שמילא את הטופס. - כל מחלקה צריכה כמות מסוימת של מתנדבים, וברוב המחלקות הביקוש עולה בהרבה על ההיצע, אנחנו עושים את מירב המאמצים לחזור לכולם, אבל גם אנחנו מתנדבים. כמו כן הרבה פעמים המייל שלנו הולך ישר לספאם בידקו גם שם.
מה זה אומר מחנה נושא או אומנות?


את כל המידע תוכלו למצוא כאן
איך מצטרפים למחנה נושא?


יש כמה דרכים: ניתן להקים קמפ בעצמכם. אפשר לשוטט בקבוצת הפייסבוק ולחפש קמפים שמגייסים חברים חדשים, או להעלות פוסט שבו תציגו את עצמכם, ואולי תפגשו את הקמפ שמתאים לכם בדיוק. אפשר להגיע לקמפ קיים דרך חבר שהוא כבר חלק מאותו קמפ. ישנה יוזמה פרטית קסומה אתר לחיפוש קמפים
אני חייבת להצטרף למחנה נושא?


ממש לא. אפשר להגיע למידברן גם בתור פרי קמפ, כלומר ללא קמפ. קחו בחשבון שהגעה באופן הזה תאלץ אתכן לדאוג בעצמכן להכלללללללללללללל.

ומה בעיר?

אפשר לקנות אוכל ושתיה?


במידברן לא ניתן לקנות שום דבר, מלבד קרח. המשתתפים נדרשים לדאוג לעצמם לכל האוכל והשתיה שיזדקקו להם במהלך האירוע, בין אם בהתארגנות עצמית או דרך השתתפות בקמפ. חשוב להבין שהפקת האירוע לא מספקת אפילו מים(מומלץ לפחות 5 ליטא ליום) וכל אדם צריך לדאוג לצרכיו האישיים לשהייה של שבוע במדבר.
האם יש הסעות העירה?


אין הסעות מאורגנות לאירוע, כל משתתף נדרש לדאוג לעצמו להסעה הלוך וחזור. מומלץ להתארגן יחד בהסעות שיתופיות, זה גם סביבתי וגם חסכוני. לקראת האירוע יפורסם לוח טרמפים, וניתן לחפש ולהציע טרמפ גם בפוסט יעודי שיעלה בקבוצת הפייסבוק. לפעמים ישנה התארגנות של תושבי העיר באוטובס משתוף עקבו אחר הפרסומים
איך שורדים במידברן?


חשוב מאד לקרוא את מדריך ההישרדות של מידברן, יפורסם בקרוב
איך מתמודדים עם החום?


הטמפרטורות במדבר בחודש ספטמבר עלולות להיות קיצוניות. חשוב לדאוג למים בכמות מספקת (לפחות 5 ליטר לאדם ליום), וכמו כן לאמצעי הגנה מהשמש (כובע, משקפי שמש, קרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה, ביגוד מותאם לתנאי חום קיצוניים).
על מנת לסייע למשתתפים במידברן להתמודד עם החום ניתן יהיה לרכוש שקיות קרח (וזה יהיה הדבר היחיד שתוכלו לקנות בעיר הזמנית שלנו).
ואיך מתמודדים עם הקור?


הלילות במידברן עשויים להיות קרים מאד. יש לדאוג לביגוד חם - בגדים ארוכים (אפשר גם תרמיים), מעילים, כובע צמר וכל מה שאתם חושבים שיסייע לכם להתחמם בלילות הקפואים.
ואיך מתמודדים עם האבק?


משקפי אבק יוכלו בהחלט לסייע לכם בעיר הזמנית שלנו. כמו כן משתתפים הסובלים מאסטמה או בעיה נשימתית אחרת כלשהי (העשויה להחמיר בתנאי אבק קיצוניים) נדרשים לוודא כי הם אכן יכולים להגיע למידברן.
במידה ואכן מגיעים הם צריכים לדאוג לעצמם לכל תרופה העשויה להידרש להם בזמן האירוע.
יש גניבות במידברן? מי שומר על הציוד?


הפקת האירוע אינה אחראית על הציוד האישי של המשתתפים. מומלץ שלא להביא לאירוע חפצים יקרי ערך.
יש מרפאה במידברן?


קיימת מרפאה במידברן שתוכל לתת מענה רפואי ראשוני בלבד. מעבר לכך הטיפול במצבי חירום רפואיים הינו על בסיס השירותים הרפואיים הקיימים במדינת ישראל. חשוב להדגיש כי על כל משתתף חלה האחריות לדאוג לעצמו לכל תרופה מיוחדת הנדרשת לו, וכמו כן במצבים רפואיים מיוחדים לוודא כי הוא אכן יוכל לעמוד בתנאים הפיזיים הקשים הקיימים במידברן.

מה להביא?

יש רשימת ציוד?


יש המון כאלו אנחנו ממליצים בחום לעקוב אחרי הפרסומים לקראת הארוע במדברים מידברן ובאתר
ומה לגבי אוכל ומים?


המשתתפים נדרשים לדאוג לעצמם לכל האוכל והמים שיזדקקו להם במהלך האירוע, בין אם בהתארגנות עצמית או דרך השתתפות בקמפ. יש לדאוג לאוכל בכמות מספקת ולמים בכמות שתספיק לשבוע במדבר, לפחות 5 ליטר לאדם ליום.
לקראת האירוע לעיתים מתפרסמות בקבוצות הפייסבוק השונות רשימות ציוד שחברי קהילה משתפים. מומלץ לעקוב

בטיחות

מותר להביא גזיות?


השימוש בגזיות עם מיכל נקירה אסור במידברן. נהלי בטיחות מפורטים לגבי גז ואש במידברן יפורסמו בהמשך.
מותר להדליק מדורות?


מותר להדליק מדורות, בכפוף להנחיות הבטיחות אשר יפורסמו בהמשך.
מותר להביא גנרטורים?


השימוש בגנרטורים במידברן אסור מטעמי רישוי. חיבור לחשמל אפשרי אך ורק דרך ספק החשמל המרכזי, בתשלום מראש ועל פי ההנחיות שיפורסמו בהמשך.
אפשר להגיע עם הרכב עד האוהל?


לא ניתן להגיע עם הרכב עד האוהל, החניה תהיה באזור מוגדר ומרוחק מהאוהלים, יש להיערך לסחיבת ציוד מהרכב עד האוהל. יש קאמפ שנותן גיפט עגלות לסחיבה חפשו אותם בקבוצות פייסבוק עבור מחנות נושא תתאפשר כניסת רכבים בימי ההקמות לצורך פריקת הציוד של הקמפ, ובמהלך האירוע אין כניסת רכבים לעיר, לבד מספקים מורשים (מים, מים אפורים, פינוי שירותים).

אחריות אזרחית במידברן

מה זה בכלל אחריות אזרחית?


אחריות אזרחית היא אחד מעשרת העקרונות עליהם מבוססת קהילת מידברן.
העיקרון אומר כי אנו מכירים בערך החברה האזרחית ועל חברי קהילה שמארגנים אירועים לקחת אחריות לשלום הציבור ולדאוג לתקשר למשתתפים את אחריותם האזרחית. כמו כן אחראים המארגנים לקיים את האירועים בהתאם לחוקי המקום והמדינה.
אבל שמעתי שבמידברן כולם עושים קסמים כל הזמן!


צריכת חומרים אסורים על פי חוקי המדינה אסורה לחלוטין גם במידברן.
אז זה בסדר אם אני סחי בלטה?


כן, זה בסדר גמור :-) גם אני סחי בלטה.
תהיה משטרה במידברן?


בהחלט, עמותת מידברן עובדת כבר שנים בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל, ובאירוע תהיה נוכחות משטרתית על מנת לשמור על בטחון המשתתפים באירוע.