https://docs.google.com/spreadsheets/d/1u7PWTV5N3hbxAiyUqW-cUsouueb05j9EH1OBz_an1JQ/edit#gid=0
top of page
  • Webmaster

דו״ח סופי - קרן האמנות. מידברן 2021

קהילה אהובה,


מידברן 2021 ללא ספק שבר הרבה שיאים מרגשים אצל משתתפים/ות רבים ,עם זאת קדמו לאירוע לא מעט שיאים של חוסר ודאות ושינויים משמעותיים (כיאה לתקופה). בדומה לשאר המחלקות בעמותה - גם קרן האמנות נאלצה להכיל ולהסתגל לשינויים המאתגרים במטרה לייצר כמה שיותר יציבות בתהליך העבודה של האמנים והיוצרים. במקומות מסוימים הצלחנו יותר ובאחרים פחות, אבל אנחנו יכולים לומר ללא ספק - שעשינו את הכי טוב שלנו בנסיבות הקיימות, ומה שעוד יותר בטוח - נמשיך להשתפר.


אני מקווה שהצלחנו לשקף לכם, דרך המספרים, בצורה הברורה והפשוטה ביותר את הדרך המרתקת שעברנו עד להיווצרות העיר הזמנית שלנו, ובתוכה הפלאיה המופלאה.

למי שיש שאלות או מבקש להבין את הטבלה עוד יותר לעומק, הנה סיפור הדרך של הטבלה הזו:


עם פרסום הקולות הקוראים, יצאנו לדרך עם תקציב כולל של 300,000 ש"ח ע"פ החלוקה שניתן לראות בטבלת 'סיכום חלוקת מענקים - תקציב מקורי'.


חלוקת המענקים השנה לאמנות במרחב הציבורי היתה ללא ספק המאתגרת ביותר!

בקרן התקבלו 130 בקשות אל מול 71 מענקים ובתרגום לכסף: ביקשו 687,500 ש"ח אל מול תקציב של 229,000 ש"ח.

כשהאתגר הגדול ביותר שלנו היה להתמודד עם 33 בקשות ע"ס 10K אל מול מסגרת המאפשרת חלוקה של 4 מענקים בלבד.


אז נכון, כמו בכל שנה, ישנן לצערנו לא מעט בקשות שאינם עומדות בדרישות הקול קורא, אבל השנה הרגשנו את המפץ היצירתי עם הרבה בקשות טובות שכן זכאיות למענק.


מכיוון שהיינו צריכים לעבוד עם התקציב הקיים, עשינו כמה שינויים בין המדרגות על מנת לאפשר עוד 2 מענקים ע"ס 10K. המענקים חולקו בסדר יורד ע"פ גובה הציון הסופי של כל יצירה מציון 100 עד 92.


נוצר מצב בו נאלצנו להודיע, בעצב והתנצלות, ליצירות נפלאות שקיבלו ציונים גבוהים (76 זה ציון עובר) על כך שאין הם זכאיות למענק.

במדרגת 7K אושרו מענקים מציון 86 ומעלה.

במדרגות הנמוכות יותר רוב הבקשות שקיבלו ציון עובר -קיבלו זכאות למענק.


עודף תקציבי ע"ס 17,000 ש"ח נוצר בשבועות הראשונים לאחר שליחת התשובות לאמנים. העודף נוצר מביטולים משלל סיבות כמו אי עמידה בדרישות בטיחות, אי עמידה בדרישות הקרן (כפי שמופיעות בקול קורא), ביטול עקב סיבות אישיות, בלת"מים שונים ועוד.

סכום זה חולק בשווה (5,666 ש"ח) לשלושת הציונים הגבוהים ביותר בדרגת ה 10K שלא קיבלו מענק.


ואז…עקב מגבלות הקורונה…נדחה מידברן לחודש אוקטובר.


הדחיה הזו הביאה לגל ביטולים משמעותי אצל היוצרים והאמנים, מהלך שיצר בקרן עודף תקציבי נוסף.


בשלב הזה הבנו כי הבאסה על גל הביטולים של יצירות נפלאות הביא במקביל ליצירה של הזדמנויות חדשות, ולכן החלטתנו על חלוקת עודפי התקציב לכל הבקשות מעל ציון 80 שכבר קיבלו הודעה על אי קבלת מענק (כאמור עקב ביקוש גדול בהרבה מההיצע).


החלוקה מחדש יצרה עוד 8 מענקים ע"ס 6,200 ש"ח כ"א עבור בקשות ע"ס 10,000 ש"ח ועוד 3 מענקים ע"ס 3,500 ש"ח כ"א עבור בקשות ע"ס 7,000 ש"ח.


תזכורת - מטרת הקרן הינה חלוקת כל התקציב וזה היה המצב בשלב הזה.למענקים לאמנות במרחב המארח הוגשו מעט בקשות (יחסית). שתי הגשות לא עברו והשאר קיבלו מענק.

עקב עודף תקציבי קטן הוחלט לתמוך ב 750 ש"ח נוספים בשתי יצירות עם תקציב גבוה משמעותית מגובה הבקשה.

הבנו כי מענקים קטנים אינם אפקטיביים וכי בעתיד יש צורך במענקים גדולים יותר.


עבור מענק לתמיכה בפרפורמנס הוגשו 2 בקשות בלבד. אחת לכל מדרגה. הגשה אחת קיבלה מענק של 4000 ש"ח וההגשה עבור מענק ע"ס 2000 ש"ח לא עברה כך שהעברנו את יתרת הסכום למענקים לאמנות במרחב הציבורי.


המיצבים המרכזיים עברו קיצוץ חד בתקציב ממידברן 2018 ונאלצו להתמודד עם 30K/25K לאפיג'י ולמרחב (לשעבר הטמפל) בהתאמה. במידברן 2022 צפויים המיצבים המרכזים לקבל מענקים גבוהים יותר.


לשמחתנו, לאפיג'י כבר היתה תרומה מלאה, ולאחר בקשתנו - הסכים התורם לוותר על המענק מהקרן ע"ס 25K לטובת עזרה לאמנים אחרים. המענק הועבר לתקציב המרחב הציבורי על מנת לסייע לביקוש הרב.

צוות המרחב (טמפל) המתוכנן הודיע גם הוא על ביטול, ובתגובה מהירה ויעילה סיכמנו עם רותם קסטלר והצוות המופלא שלה יחד עם הקריסטלים הקסומים שלהם. התוצאה המדהימה שחווינו במידברן נעשתה בזמן כמעט בלתי אפשרי עם לא מעט בלת"מים, ולכן נכון לציין את זה גם פה ולומר להם שוב: תודה!!

המענק ע"ס 30,000 ש"ח יחד עם תרומה חיצונית ע"ס 10,000 (סטארטאפ של ברנרים מקסימים) קיבלו מענק כולל ע"ס 40,000 ש"ח.השלב האחרון, לאחר מידברן, של קבלת המסמכים והעברת הכספים הפתיע אותנו.

בהתאם לפרסום בקול קורא - הוגדרו 2 מועדים/דד ליינים לשליחת המסמכים הנדרשים ע"י רשם העמותות ורשות המסים. לאחר המועד הראשון שמנו לב כי מספר הזכאים למענק ששלחו את המסמכים הוא נמוך, ולכן התחלנו בפרסום הודעות בגילדת האמנים ואף שליחת מיילים אישיים לכל הזכאים שטרם שלחו מסמכים.

בסיום השלב האחרון נותרו 78,000 ש"ח בחשבון הבנק של הקרן. זהו העודף הגבוה ביותר שהיה מעולם אחרי אירוע ברן, יחד עם זאת הסכום הזה יועבר כתוספת לתקציב הקרן למידברן 2022.סיכום:

נשאלנו כמה פעמים מדוע אנחנו לא לוקחים את כל התקציב ומחלקים אותו באופן יחסי לכל מי שיש לו ציון עובר. עד ל"ברן אינמושן" (Burn in motion) ב-2019 זו היתה שיטת החלוקה של המענקים מיום הקמת הקרן.

במהלך השנים קיבלנו פידבקים משמעותיים מקהילת האמנים לשנות את השיטה כך שתהיה יותר וודאות ואפשרות לקבל יותר מ 50% מתקציב היצירה. עשינו הרבה עבודה, התייעצנו עם עמותת ברנינג-מן, וארגוני אפריקה-ברן ו NOWHERE וכך הגענו לשיטה הנוכחית -מושלמת היא לא, אבל אנחנו נמשיך לשפר אותה ונבחן אותה שוב - כל פעם מחדש.


2022 נפתחה בהגדלת מס' המוחות והלבבות בקרן, וזו הזדמנות להיפרד ולהוקיר את שלומי מיר ואיה שוויד על 5 שנים של נתינה מלאה במקצועיות, חוכמה ורגישות. נתינה לשם נתינה. תודה לכם.


בהצלחה למצטרפים החדשים שלנו: צ'יני דה סילבה, רן קפלינסקי, גיל אנוך ושרון אברהם.


זו גם הזדמנות להוקיר ולהודות לכל מתנדבי הקרן:

  • כספים: מיכל אביב ומיטל פאר.

  • לקטורה במרחב הציבורי (כולל ארטקארס ופרפורמנס): איתן גוסטו בלו, דבי אולו, דנה קולין, עדן אוריון, רעי דישון, צ'יני דה סילבה, רן קפלינסקי, גיל אנוך ושרון אברהם.

  • לקטורה במרחב המארח (מחנות): סימונה דר- לוריא, מקס חן ראובני ורן קפלינסקי.

  • הובלה משותפת של הקרן + תפעול: טל שופט


ולסיום…מהמקום האישי שלי:

זו זכות להוביל את קרן האמנות.

זו זכות לטעות במידברן, וזו זכות לתקן טעויות במידברן.

זו זכות להכיר כל כך הרבה א.נשים יפים ומוכשרים.

זו זכות גדולה עבורי להיות תלמיד בביה"ס מידברן.ניפגש בקרוב…בקול קורא למידברן 2022.


תומר לוי

יו"ר קרן האמנות.
Comentarios


bottom of page