https://docs.google.com/spreadsheets/d/1u7PWTV5N3hbxAiyUqW-cUsouueb05j9EH1OBz_an1JQ/edit#gid=0
top of page
  • media9024

על בריאות ורפואה במידברן ‎(או: איך להנות במידברן ולחזור הביתה בשלום)

עודכן: 5 באוק׳ 2022

כולנו רוצים לבוא להנות במידברן - וגם לחזור הביתה שלמים ובריאים כדי לספר על זה! לאחר 8 שנות ניסיון רפואי במידברן, ריכזנו לכם בפוסט זה את כל הדברים החשובים שצריך לדעת ברמת הרפואה באירוע: החל באיך לשמור על עצמכם וכלה באיזו עזרה יש - במידה ותזדקקו לה.

אנחנו קוראים לזה - מניעה רדיקלית.


מניעה רדיקלית – אחותה של ההסתמכות העצמית

בראש ובראשונה, האחריות לבריאות ובטיחות מוטלת על כל אחד ואחת מאיתנו, ברנרים וברנריות. מניסיוננו בשנים קודמות 80% מהמקרים שנזקקו לעזרת המרפאה יכלו להימנע תוך הקפדה על כמה כללים די פשוטים:


1. הביאו עזרה ראשונה בסיסית מהבית.

הסתמכות עצמית רדיקלית כבר אמרנו? באחריותכם להביא לעצמכם וליקיריכם את כל ציוד העזרה הראשונה הבסיסי הנדרש:פלסטרים, תחבושות, סירופים לילדים, מדחום, פינצטה, תרופות לכאב והורדת חום, קרם שיזוף, אמצעי מניעה וכל ציוד נוסף אשר יתכן ותזדקקו לו.


2. זקוקים לטיפול תרופתי קבוע? באחריותכם להביא אותו. מבחר התרופות שעומד לרשותנו מצומצם ומיועד למקרי חירום. לוקח/ת תרופה קבועה? יש להביא כמות מספקת לכל זמן האירוע ויותר, וגם אמצעים לקרר את התרופה במידת הצורך. חשוב להדגיש כי אין במרפאה מקרר לתרופות.


3. מים, מים ועוד מים.

להפסיד חלק מהקסם בגלל התייבשות זה חבל, ולצערנו זה קורה המון באירוע. במדבר, לרוב מה שאנחנו חושבים שהרבה - ממש לא מספיק. גם באוקטובר, בתנאי השטח הקיימים אנחנו מדברים על מינימום של 3-4 ליטר מים לאדם מבוגר ליום. איך יודעים ששתינו מספיק? אז ככה: שאלו את עצמכם ואת הסובבים אותכם, "מתי פעם אחרונה עשיתי פיפי?" אם עברו יותר משעתיים-שלוש מאז שנתתם שתן בפעם האחרונה, אתם בסכנת התייבשות. ואם שתיתם אלכוהול - הסכנה כפולה.


4. החזירו לגוף מלחים אבודים.

מנסיון – עוזר מאד להשתמש במהלך האירוע במשקאות אלקטרוליטים (משקאות איזוטוניים) על מנת להחזיר לגוף מלחים שהולכים לאיבוד במהלך שהות ממושכת בשטח. ניתן לקנות אבקות מוכנות, יש שלל מתכונים להכנה עצמית ברשת, וגם יש כזה מצויין מהטבע – מי קוקוס. מומלץ בכל תיק ובכל קמפ.


5. הגנו על הגוף שלכם.

הקפידו על כובע, משקפי שמש וקרם הגנה בשמש הקופחת. הזהרו באש. השטח מלא במכשולים, בזנטים, בורות ויתכנו גם בעלי חיים ארסיים כגון נדלים ועקרבים. הקפידו ללכת עם נעליים סגורות, הזהרו בהרמת אבנים במדבר והשתמשו בכפפות עבודה במידה ואתם עוסקים בעבודות בניה והקמה. זה המקום להזכיר שאם ראיתם בזנט מבצבץ או חשל"ש אחר שיכול לסכן את האנשים מסביבכם, באחריות של כל אחד מאיתנו לפעול באופן מיידי להסרת המפגע. אחריות אזרחית כבר אמרנו?


6. המנעו מנזקי אבק.

לצערנו האבק במיקום הנוכחי של מידברן הינו אדמה חקלאית אשר הרכבה הכימי מגרה את העור ועשוי גם לגרום לגירוי ריאתי בחשיפה ממושכת. בעת שהות בתוך ענן אבק או בעת תנועה בפלאיה אנו ממליצים להשתמש במסכות אבק/בנדנות (Buff) וכן להשתדל ללכת בנעליים סגורות.


7. שימרו על היגיינה.

תנאי המדבר החמים הם כר נוח להתפתחות זיהומים. הקפידו על נקיון ידיים בעת עיסוק באוכל ולאחר ביקור בשירותים. שימו לב לאוכל שעמד זמן רב מידי בשמש ועשוי להיות מקולקל, ואל תשתו ממים שאינכם יודעים מה מקורם. חתכים ופגיעות עור חשוב שיהיו נקיים ומכוסים כדי שלא יזדהמו.


8. דעו את הגבולות שלכם.

מידברן הוא אירוע אינטנסיבי לגוף ולנפש. דאגו לנוח, לשתות, לאכול באופן מזין ולהקשיב לגוף שלכם. הוא חכם יותר מכל רופא, חובש או אחות.


9. במידה ונפגעתם.

ראשית כל שימרו על קור רוח, אתם לעולם לא לבד! במידה וניתן תמיד רצוי להגיע אל המרפאה (גיברלטר ו-8) ולקבל טיפול במתחם עצמו ולא בשטח. במידה וחס וחלילה קרה מצב חרום המחייב פינוי או התייחסות רפואית בשטח ניתן לפנות למרפאה דרך הכוורת (לשעבר חב"ק) או דרך הנוודים אשר מסתובבים כל העת בשטח עם מכשירי קשר.כמה מילים על שירותי הרפואה בעיר

מערך שירותי הרפואה במידברן ( MEDBURN) הינו בפועל חדר מיון מדברי אשר פתוח ומתפקד 24/7, ומטרתו לספק שירותים רפואיים לעיר הזמנית מהקמתה עד פירוקה. מערך הרפואה יושב בסככת MEDBURN (גיברלטר ו-8) ומורכב משתי זרועות:


1. צוות מענה חירום:

על פי דרישות מד"א, אנו מחזיקים לכל אורך האירוע אמבולנסים ופרמדיקים בכוננות בשטח למטרת טיפול ופינוי מיידי של מקרי חרום רפואיים מסכני חיים.


2. מרפאת מתנדבים:

הרבה מעבר לדרישות מד"א, וכשירות לקהילת העיר, הוקם מערך מתנדבים שלם הכולל ברנרים משלל מקצועות הרפואה והרפואה המשלימה, שמטרתם בשלוש מילים: להחזיר אתכם לחגוג! מתנדבים אלו מאיישים את אוהל הטיפולים שלנו מסביב לשעון וערוכים לתת מענה לרוב הבעיות הרפואית שעשויות להתעורר באירוע, מבעיות אורטופדיות והתיבשויות ועד רפואת ילדים. הפקת האירוע השקיעה משאבים רבים במרפאה זו כולל אוהל ממוזג וציוד רפואי מקיף. חשוב להדגיש כי זהו אינו חדר מיון רשמי - אלא מרפאת מתנדבים המבוססת על אנשי מקצוע מסורים שכולם ברנרים עם רצון טוב. בכל בעיה שמתעוררת ניתן לפנות למרפאה זו, אולם כמובן זכותכם המלאה להתפנות אל מחוץ לאירוע לקבלת טיפול רפואי במוסד רפואי רשמי.


שיהיה אירוע בטוח ונפלא לכולנו!


באהבה,

צוות מערך הרפואה 3>


Comments


bottom of page